BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, a Univerzitná knižnica v Bratislave pozývajú na otvorenie dokumentačnej výstavy s názvom:
RETRO BIB 1967–2025
Vernisáž výstavy sa uskutoční 17. júla 2025 o 16:00 hod. vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave, Michalská 1. Výstava, ktorá sa koná pri príležitosti jubilejného 30. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), jedinečným spôsobom mapuje bohatú históriu jedného z najprestížnejších medzinárodných podujatí venovaných ilustrácii kníh pre deti a mládež. Výročie BIB je významným sviatkom pre celý svet obrázkovej detskej knihy. Bienále ilustrácií Bratislava už od svojho vzniku v roku 1967 získalo záštitu najvýznamnejších medzinárodných organizácií – UNESCO a IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu).
Dnes je jeho hlavným partnerom a spoluorganizátorom IBBY, pričom záštitu prevzala aj Slovenská komisia UNESCO. Výstava RETRO BIB 1967–2025 predstavuje najvýznamnejšie momenty vo vývoji BIB a približuje kľúčové osobnosti, ktoré spoluvytvárali jeho podobu. Prostredníctvom bohatého dokumentačného materiálu z archívu BIBIANY ožíva pestrá história jednotlivých ročníkov od roku 1967 až po súčasnosť, keď sa Bratislava pravidelne stáva miestom stretnutí najlepších ilustrátorov, vydavateľov a odborníkov na obrázkové knihy pre deti a mládež z celého sveta.
Výstavu tvorí súbor 26 panelov mapujúcich dejiny BIB, vrátane tém:
- História BIB a jeho misia
- Vývoj jednotlivých ročníkov
- Výstavy BIB vo svete
- Workshop Albína Brunovského v spolupráci s UNESCO
- Ľudia, ktorí vytvárali BIB
- Príbeh Dušana Rolla a vznik BIB
- Jella Lepman a IBBY – (zakladateľka IBBY)
Súčasťou výstavy je aj 29 reprodukcií ilustrácií, ktoré získali najvyššie ocenenie – Grand Prix BIB. Výstavu slávnostne otvoria: riaditeľka BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti, Ing. Petra Flach a generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave, Ing. Silvia Stasselová. Námet a dramaturgiu výstavy pripravila generálna komisárka BIB, PhDr. Zuzana Jarošová, predsedníčka Medzinárodného komitétu BIB. „S veľkou radosťou otvárame túto výstavu ako prvú sprievodnú udalosť k 30. jubilejnému ročníku Bienále ilustrácií Bratislava, v spolupráci s Univerzitnou knižnicou. Táto výstava je viac než len prehliadka – je to kultúrna pamäť, živý archív obrazovej krásy a dôkaz toho, že obrázková kniha má schopnosť formovať hodnoty, cit a vnímanie generácií. Výstava RETRO BIB 1967–2025 je poctou všetkým, ktorí stáli pri zrode tohto výnimočného projektu, a zároveň pozvaním nazrieť do bohatého príbehu, ktorý sa už takmer šesť desaťročí píše v Bratislave. Verím, že výstava osloví nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť – a pripomenie nám, aké dôležité je vychovávať deti k umeniu a vizuálnej kultúre od najútlejšieho veku,“ uviedla pre médiá riaditeľka BIBIANY, Ing. Petra Flach.
Na jej slová nadviazala aj generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave, Ing. Silvia Stasselová: „Realizácia retrospektívnej výstavy k významnému 30. jubileu Bienále ilustrácií Bratislava v spolupráci s BIBIANOU je pre Univerzitnú knižnicu v Bratislave veľkou cťou aj z toho dôvodu, že ako depozitná a konzervačná knižnica SR uchovávame a sprístupňujeme verejnosti aj knižné tituly pre deti a mládež ako integrálnu súčasť slovenského kultúrneho dedičstva – vrátane ich nezabudnuteľných ilustrácií v podaní slovenských i zahraničných výtvarníkov. Vďaka atraktívnej polohe výstavnej sály v srdci Starého Mesta, na frekventovanej turistickej trase, si retrospektívnu výstavu BIB pozrie nielen slovenská verejnosť, ale aj mnohí zahraniční návštevníci zo všetkých kontinentov. Unikátnej jubilejnej výstave BIB prajem vysokú návštevnosť a nech je inšpiráciou pre ďalších ilustrátorov a autorov detskej literatúry.“
História Bienále ilustrácií Bratislava
Bienále ilustrácií Bratislava – BIB – vzniklo v roku 1967 ako medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií detských kníh. Na jeho začiatku stáli nadšenci krásnej detskej knihy – Dušan Roll, ilustrátori Albín Brunovský, Ján Švec, Miroslav Cipár a ďalší, ktorí si povedali, že deťom treba dať to najlepšie v podobe krásnej obrázkovej knihy, a že najlepšie originály ilustrácií umelcov z celého sveta treba hľadať a oceňovať v hlavnom meste Slovenska – Bratislave. Tá sa stala aj hlavným mestom svetovej ilustrácie.
„Bratislavské bienále plní jedinečnú a neoceniteľnú misiu – vychováva deti ku kráse a kultivuje ich dušu prostredníctvom kvalitnej umeleckej ilustrácie. Obrázková kniha je totiž prvou galériou, do ktorej dieťa vstupuje, a preto je mimoriadne dôležité, či tam nájde skutočné umenie alebo komerčný gýč. Slovensko je síce malá krajina, ale jej vplyv na zvyšovanie umeleckej úrovne obrázkovej knihy pre deti a mládež po celom svete za uplynulých 60 rokov je obrovský,“ uviedla PhDr. Zuzana Jarošová, generálna komisárka BIB.
Bienále ilustrácií Bratislava každé dva roky udeľuje 11 štatutárnych cien, medzi ktoré patria:
Grand Prix BIB (hlavná cena), Zlaté jablká BIB a Plakety BIB. Tieto ocenenia predstavujú prestížne uznanie prínosu ilustrátorov v oblasti detskej ilustrácie a často slúžia ako „vstupenka“ do medzinárodného umeleckého sveta. BIB sa od svojho vzniku stalo platformou, ktorá spája ilustrátorov, odborníkov, vydavateľov a verejnosť z celého sveta. Od roku 1967 sa na podujatí zúčastnilo viac než 9 000 ilustrátorov zo 105 krajín, pričom bolo vystavených viac ako 60 000 originálov ilustrácií a vyše 10 000 kníh. Vďaka nekomerčnej povahe a apolitickému charakteru bienále sa podujatie udržalo ako stabilná a rešpektovaná inštitúcia aj počas geopolitických zmien v uplynulých desaťročiach.
Vernisáž výstavy sa koná 17. júla, pre verejnosť je sprístupnená od 18. júla do 31. augusta 2025